banerNutwNew

POEZJA JEST DAREM. Przepisz odręcznie wiersz i podaruj go komuś, dla kogo to może być ważne i cenne

 

Odręcznie przepisz wybrany przez siebie wiersz i podaruj go komuś, o kim myślisz, że może to być dla niego ważne. Niech to będzie prosty, ludzki gest – jak wyciągnięcie do kogoś ręki, jak podanie dłoni. Inspiracją dla tego wspaniałego pomysłu były listy-wiersze, które Zbigniew Herbert pisał do przyjaciół, ważnych dla niego osób i artystów, obdarowując ich autografami swych utworów.

My też bierzemy udział w akcji
Do akcji przyłączyła się Miejska Biblioteka Publiczna w Nowej Soli. Wszyscy bibliotekarze zobowiązali się, że odręcznie przepiszą swój ulubiony wiersz i ofiarują go komuś, o kim myślą, że będzie to dla niego ważne. Efekt naszej pracy zobaczycie w Ogrodzie Sztuk, gdzie zamierzamy przepisane przez nas poetyckie strofy specjalnie wyeksponować. W ten sposób chcemy zachęcić też innych do podobnego działania. 

Przed Tobą cztery proste kroki...
1. Sięgnij po zbiór wierszy (w domu lub bibliotece) UWAGA! Nie musi to być poezja Zbigniewa Herberta!
2. Wybierz jeden z nich
3. Odręczne przepisz wybrany wiersz
4. Podaruj go komuś

Przepisujemy na specjalnej karcie papeterii
Organizatorzy (Fundacja im. Zbigniewa Herberta i Biblioteka Narodowa) przygotowali specjalną kartę papeterii, na której można wiersze przepisywać. Karty takie otrzymamy bezpłatnie w naszej Bibliotece (ul. Bankowa 3 w godzinach jej pracy). Można je też pobrać na stronie podarujwiersz.pl.

Można to zrobić też drogą elektroniczną
Osoby, które chciałyby wziąć udział w akcji, ale obawiają się korzystania z papierowych kart papeterii ze względu na ciągle istniejące zagrożenie koronawirusem, mogą podarować wiersz drogą elektroniczną, w formie „cyfrowego dyptyku” składającego się ze zdjęcia przepisanego wiersza oraz pliku audio z odczytem utworu. Fotografię i nagranie można w łatwy sposób wykonać za pomocą większości telefonów komórkowych.

Nie tylko dla najbliższych...
Uczestników akcji zachęcamy, by osób, którym podarują wiersz, poszukali nie tylko w swoim najbliższym otoczeniu (w rodzinie, wśród przyjaciół, sąsiadów, bliższych i dalszych znajomych), ale również tam, gdzie słowo właściwie użyte jest najbardziej potrzebne – w domach pomocy społecznej, domach seniora, domach dziecka, świetlicach środowiskowych, noclegowniach dla bezdomnych etc. (zachęcamy też, by ofiarowaniu wiersza towarzyszyło odczytanie go tym, którzy sami mogą mieć problem z przeczytaniem odręcznie przepisanego tekstu – dotyczy to zwłaszcza osób starszych i małych dzieci oraz osób z różnego rodzaju dysfunkcjami percepcji).
Odpowiednio przygotowane podarowanie wierszy drogą elektroniczną umożliwi m.in. obdarowanie nimi podopiecznych placówek o zaostrzonym rygorze sanitarnym, co wydaje nam się szczególnie dziś potrzebne i cenne.

Pobierz aplikację smartfonową
W Google Play do pobrania jest bezpłatna aplikacja smartfonowa „Podaruj wiersz”, która ułatwia udział w akcji (pozwala na lokalizację w najbliższej okolicy miejsc dystrybucji kart, zawiera również elektroniczną wersję karty papeterii). Organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych do dzielenia się z nimi zdjęciami i filmikami pokazującymi udział w akcji i jej efekty. Będą one umieszczane na profilu Fundacji im. Zbigniewa Herberta na Facebooku.

Do kiedy?

Organizatorzy postanowili, że akcja potrwa do końca października 2020 roku.

Więcej informacji na temat tej akcji można znaleźć na stronie podarujwiersz.pl

JSN Shine is designed by JoomlaShine.com | powered by JSN Sun Framework