Wycieczka do Lubiąża i Wrocławia
W dniu 22 listopada 2013r odbyliśmy wycieczkę edukacyjno – poznawczą do Lubiąża i Wrocławia.
Realizując zadanie publiczne zlecone w ramach Rządowego Programu
na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na 2013r pod tytułem:
„Nowe oblicze seniora z edukacją i rekreacją w tle”
współfinansowane przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej,
w dniu 22 listopada 2013r odbyliśmy wycieczkę edukacyjno – poznawczą do Lubiąża i Wrocławia.
Nikogo nie trzeba przekonywać jak ważną rolę w edukacji odgrywają wyjazdy poznawcze, dlatego też, wiadomość o planowanej w projekcie wycieczce przyjęto z radością i entuzjazmem, a lista chętnych 55 słuchaczy NUTW bardzo szybko się zapełniła.
W Lubiążu zwiedziliśmy zespół klasztorny, jeden z największych zabytków tej klasy w Europie, będący jednocześnie największym opactwem w świecie. Ten imponujący obiekt jest dwa i pół razy większy od zamku na Wawelu. Niestety jest strasznie zniszczony, chociaż od 1950r do dziś trwa ciągła konserwacja zabytku. Największe wrażenie zrobiła imponująca Sala Książęca o powierzchni ponad 400 m2 i wysokości ponad 13 m W sali, zajmującej dwie kondygnacje gmachu, znajdują się między innymi rzeźby wrocławskiego mistrza Józefa Mangoldta oraz plafon i malowidła ścienne malarza Christiana Bentuma. Sala ta uważana jest za jeden z najwybitniejszych zabytków śląskiego baroku.
Z Lubiąża udaliśmy się do Wrocławia na Panoramę Racławicką. Panorama Racławicka to jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie podziwiać można relikt dziewiętnastowiecznej kultury masowej. Wielkie malowidło przenosi widza w inną rzeczywistość i inny czas. Panorama Racławicka to pierwsze i jedyne zachowane do dziś polskie dzieło tego rodzaju. Obraz przedstawiający bitwę pod Racławicami (1794) - robi wrażenie już samymi swoimi wymiarami - wysokość tego obrazu to 15 metrów, długość – 114 m.
Okazuje się, że przeżycia zrodzone z bogactwem pamiątek i pomników kultury są bez porównania bogatsze, żywsze i trwalsze, aniżeli wiedza zdobyta w sali wykładowej.
Celem wycieczki było nie tylko poznanie nowych miejsc i zdobycie czysto naukowych informacji, spotkanie z czymś nieznanym, ale także integracja z nowymi słuchaczami NUTW.
Kierownikiem wycieczki była, jak zawsze wspaniała i niezawodna nasza koleżanka Urszula Wardęga, która ze swadą i dowcipem rozbawiała uczestników wycieczki. Dziękujemy Ci „ Ulu -Miodulu”.
Wrażenia z tej wspaniałej wycieczki edukacyjno – poznawczej przekazała
Teresa Kamińska – koordynator zadania
Nowa Sól, 22 listopada 2013r.
Następny wyjazd, w ramach projektu, to VERDI GALA, w dwusetną rocznicę urodzin,
już 13 grudnia 2013r.
{phocagallery view=category|categoryid=532|limitstart=1|limitcount=3}