banerNutwNew

ZOO w Poznaniu

Uratowana w okolicy Cisnej mała niedźwiedzica nie wróci do lasu

Uratowana w okolicy Cisnej mała niedźwiedzica nie wróci już do swojego naturalnego środowiska. Taką decyzję podjęła Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska po konsultacjach z ekspertami. Trwają negocjacje z ogrodami zoologicznymi, bo właśnie w

jednym z nich będzie musiała spędzić resztę życia. Okazało się, że w Polsce nie ma odpowiedniego ośrodka dla dzikich zwierząt, który mógłby zająć się takimi przypadkami.

Kliknij i zobacz !

 

Cisna i Bari - niedźwiedź i pies

Cisna, osierocona niedźwiadka z Bieszczad zamieszkała w azylu dla niedźwiedzi w Poznaniu w kwietniu 2016. W Naturze przez pierwsze dwa lata małe niedźwiadki przebywają zawsze ze swoją mamą a czasem także z rodzeństwem - maleńka Cisna bardzo potrzebowała towarzysza. Dlatego w czerwcu dołączył do niej Bari - mastif tybetański, jej rówieśnik. Razem się bawią, razem psocą, razem śpią. Rosną także razem. W styczniu 2017 oboje skończyli pierwszy rok swojego życia. Co będzie dalej - czas pokaże. Bari będzie pozostawał towarzyszem Cisnej tylko tak długo, jak długo będzie to dla nich bezpieczne i komfortowe. Oto fragmenty ich wspólnego dorastania.

Kliknij i zobacz!

 

ZOO Poznań - Cisna testuje nowe zabawki

Niedźwiedzica Cisna ma już półtora roku, ciągle jest jeszcze niedźwiedzim dzieckiem. Żeby się nie nudziła a zarazem by zachowała sprawność ruchową opiekunowie montują na jej wybiegu ciągle nowe konstrukcje i zabawki, które ona z wielkim upodobaniem demontuje i niszczy. Dzięki nim może ćwiczyć prawdziwe niedźwiedziowe zapasy, które w Naturze odbywałaby ze swoim rodzeństwem.

Kliknij i Zobacz!

 

Cisna na snowboardzie!

Cisna, już wiosna, możesz zakopać deskę na zimę! To miało być oparcie dla Tronu Jej Misiowatości, wiedzieliśmy, że "pożyje" tylko chwilę - ważne, że była zabawa :)

Kliknij i zobacz!

 

Drugie urodziny Cisnej i Bariego - tort

Niedźwiedzica Cisna i jej towarzysz, a zarazem rówieśnik, pies Bari, obchodzą drugie urodziny! To obchody symboliczne - nie wiemy, kiedy dokładnie urodziła się Cisna - niedźwiedzie brunatne rodzą się w gawrach w okresie od stycznia do marca. Kiedy Cisna trafiła do azylu w Poznaniu 23 kwietnia 2016 roku jej wiek w przybliżeniu określano na dwa miesiące. Pies Bari urodził się 8 stycznia 2016, więc w jego przypadku obchody urodzin są trochę spóźnione ;) Pyszny tort owocowy został z apetytem zjedzony głównie przez Cisnę - Bariemu pozostało jedynie wylizanie miodu, którym tort był okraszony. Ale nie martwcie się - i on dostał swoje smakołyki, jak zawsze w odosobnieniu od Cisnej, gdyż ta wszystko by mu zjadła.

Kliknij i zobacz!

 

Majówka w ZOO - Cisna i Bari

1 maja - pogoda piękna, zielono, wszystko kwitnie, pachną bzy - majówkę czas zacząć! Życzymy wszystkim wypoczynku i relaksu!

Kliknij i zobacz!

 

Bari i Cisna - historia psa, który ocalił niedźwiedzia

Kochani, kiedy dwa lata temu martwiąc się o życie osieroconego niedźwiadka podjęliśmy decyzję o stowarzyszeniu go z psem, wywołaliśmy mnóstwo kontrowersji. Teraz nadchodzi czas dorosłości i uszanowania potrzeb biologicznych, odmiennych, naszej Królewskiej Pary. W naturze niedźwiedzie doroślejąc opuszczają matkę i rodzeństwo, wchodząc samotnie w dojrzałość, stowarzyszając się jedynie na czas rozrodu. Pies domowy potrzebuje swojej rodziny, psio-ludzkiej i życia dla niej. Bari każdego dnia uczył nas lojalności, miłości i tolerancji dla innych gatunków. Pokazał, jak wielkie jest psie serce. Uratował niedźwiadka i ta przyjaźń pozostanie na zawsze. Bari jest członkiem rodziny zoo i jego opiekunka zostanie jego ostatecznym ludzkim przyjacielem. W ten sposób Bari będzie z nami już do końca. A Cisna, urodzona na wolności, przechodzi na wielki wybieg, gdzie kawałek lasu pozwoli jej być niedźwiedzicą i ujawnić jak najdziksze zakątki jej natury... To niełatwa decyzja, bo tak po ludzku chcielibyśmy, by ta przyjaźń trwała. Ale każdego dnia staramy się kierować nie potrzebami nas ludzi i naszymi wyobrażeniami o Naturze, tylko dobrem i biologią naszych podopiecznych, skazanych na niewolę. Trzymajcie kciuki za Jej Misiowatość i Księcia Bariego, niech żyją własnym szczęśliwym życiem... Dziękujemy Pani Justynie Musiał (hodowla Bisurman) za zaufanie i powierzenie nam szczeniaka, a Państwu Teresie i Bogusławowi Płonka za przekazanie środków na zakup psa, Fundacji Four Paws za pomoc. Dziękujemy Bariemu za każdy dzień niezwykłej służby. I Wam - za nieustającą sympatię i wsparcie dla tej pary, dla nas i poznańskiego zoo.

Kliknij i zobacz!

JSN Shine is designed by JoomlaShine.com | powered by JSN Sun Framework