banerNutwNew

Park Krajobrazowy Dolina Baryczy – park krajobrazowy w województwie dolnośląskim i wielkopolskim, położony między Żmigrodem i Przygodzicami, wzdłuż rzeki Baryczy. Dolina Baryczy to największy w Polsce ornitologiczny

rezerwat „Stawy Milickie” – prawdziwy ptasi raj. To wiekowe aleje dębowe, niedostępne olsy, kwieciste łąki i pełne życia wody, zachęcające do uprawiania turystyki przyjaznej przyrodzie. To również unikatowe domy z rudy darniowej, szachulcowe kościoły i zabytkowe, choć ciągle działające jazy – ślady po dawnych mieszkańcach tych ziem.

Łowisko wędkarskie jest zlokalizowane w Centrum Edukacyjno-Turystycznym NATURUM w bezpośrednim sąsiedztwie Gospody 8 Ryb. Dla wędkarzy przygotowanych jest 50 stanowisk, istnieje możliwość wypożyczenia wędki oraz skorzystania z wiat znajdujących się na groblach dwóch stawów, na których prowadzone jest łowisko. Dostępne ryby: karp, jesiotr, sum, tołpyga, amur, lin. Obok znajduje się Gospoda, w której serwowane są dania z produktów lokalnych, w tym głównie z ryb słodkowodnych pochodzących ze Stawów Milickich.

Łowisko wędkarskie w Rudzie Sułowskiej   Kliknij i zobacz!

Jaz Niezgoda, zwany też Tamą Göringa, jest jedyną zachowaną drewnianą budowlą tego typu na Baryczy. Jego stała wysokość piętrzenia wynosi 2,16 m, a ruchoma 1,19 m. Strefa piętrzenia wody zaczyna się 1,5 km przed samym jazem. Przed wojną Jaz Niezgoda zwany był Wielką Śluzą. Przez miejscowych jaz zwany jest także Tamą Göringa. Nazwa ta wywodzi się stąd, że w czasach III Rzeszy na polowaniach w dobrach Żmigrodzkich bywał marszałek Herman Göring. Po południowej stronie Baryczy znajdują się transzeje łączące okopy z okresu II wojny światowej. Wykopali je Żydzi, więźniowie filii obozu Gross Rosen. Okopy te były częścią umocnień ziemnych tzw. Linii Bartholda. Umocnienia te nigdy nie zostały wykorzystane w trakcie walk. Więźniowie, którzy je wykopali zostali przez hitlerowców wymordowani w nieznanym do dziś miejscu w pobliskich lasach.

JSN Shine is designed by JoomlaShine.com | powered by JSN Sun Framework