banerNutwNew

W tym czasie należy wybierać miejsca malo uczęszczane, zachowując dystans społeczny. Miejscowość Karłów - niewielka wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, w gminie Radków, w Górach Stołowych u południowych podnóży Szczelińca.  W obecnych czasach

Karłów zapełniony  jest turystami, którzy głównie idą na Szczeliniec i Błędne Skały.  Z Karłowa można iść szlakami turystycznymi, gdzie turystów jest niewielu, a podejścia pod górę wymagają wysiłku fizycznego. Ze szlaku można obserwować wspaniłe widoki, las, łaki i trafić na "perełki" historyczne.
Kliknij na mapę i zobacz trasę wycieczki!

Ostra Góra to dawna wieś, obecnie wyludniona, położona w Górach Stołowych wysokości 650 m n.p.m., u stóp Ostrej Góry (720 m n.p.m.) nieco na zachód od Karłowa i Szczelińca Wielkiego, tuż przy granicy z Czechami. Przez wieś przechodzi droga nazywana Drogą Machowską. Dzisiaj ostało się tu tylko parę chałup zmienionych na dacze oraz stara dzwonnica z 1868 roku.

Kliknij i przeczytaj więcej!                                                    

 

 

Z przodu dzwonniczki wyryty napis:Pamiętaj człowieku dla kogo istniejesz i kto umarł dla ciebie. W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego„; natomiast z tyłu data „15 Jui 1868„,skrót „A Tur” – Augustin Turinski oraz trzy inicjały.

 Kliknij i przeczytaj więcej o dzwonnicy z 1868r.!

 Kliknij na rysunek!

 

W jednym z zachowanych budynków mieści się wojskowy ośrodek szkoleniowy (do niedawna Wyższej Szkoły Oficerskiej im. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu, potem Centrum Szkolenia Wojsk Chemicznych i Inżynieryjnych im. gen. Jakuba Jasińskiego we Wrocławiu, obecnie obiekt Ośrodka Szkolenia Piechoty Górskiej "Jodła" w Dusznikach Zdroju). Jesienią 2013 r. na terenie dawnej wsi otwarto ścieżkę dydaktyczną, upamiętniającą dawnych mieszkańców Nouzína/Nauseney.W ostatnich latach bytności czeskich mieszkańców dzięki badaniom Jaromira Jecha i Janusza Siatkowskiego udało się zarejestrować bogactwo kultury duchowej "czeskiego zakątka". Niezwykle bogatego materiału (ustnych opowieści) dostarczyła mieszkanka Ostrej Góry Filomena Hornychová. Ośrodek Szkolenia Piechoty Górskiej położony jest wśród pięknego górskiego krajobrazu.
Kliknij i zobacz więcej!

JSN Shine is designed by JoomlaShine.com | powered by JSN Sun Framework