banerNutwNew

To już ostatnia  tym roku wędrówka po Karkonoszach. Przy pięknej słonecznej pogodzie i wspaniałych górskich widokach rzeczywistość chociaż na parę godzin jest inna.

Kliknij w obrazek i zobacz autora "Wakacyjnych wędrówek"

Śnieżne Kotły stanowią rezerwat ścisły Karkonoskiego Parku Narodowego. Śnieżne Kotły to dwa kotły polodowcowe, położone pomiędzy Łabskim Szczytem

i Wielkim Szyszakiem. Górna krawędź Śnieżnych Kotłów leży na wysokości 1490 metrów n.p.m., a dno na wysokości mniej więcej 1200 m n.p.m. - od północnej strony kotły zamknięte są wałem morenowym.
Śnieżne Kotły są doskonałym przykładem krajobrazu alpejskiego w Karkonoszach - śnieg na dnie kotłów potrafi zalegać do połowy lata. Niezwykle ciekawa jest też miejscowa roślinność. Ponad Śnieżnymi Kotłami góruje telewizyjna stacja przekaźnikowa, widoczna z daleka, stanowiąca doskonały punkt orientacyjny. Na krawędzi Wielkiego Kotła znajduje się wiele punktów widokowych, z jakich można podziwiać wyjątkowe panoramy. Tuż obok znajdują się skałki Czarcia Ambona oraz Wielki Szyszak - drugi pod względem wysokości szczyt w polskiej części Sudetów.

Zobacz to magiczne miejsce!      Kliknij i zobacz!

Żródło Łaby

Swoją mierzącą 1154 km podróż Łaba zaczyna na Labskiej louce, niecały kilometr na południowy zachód od Łabskiego Szczytu, na terenie gminy Szpindlerowy Młyn. Jej symboliczne źródło leży na wysokości 1386 m n.p.m. Specjalnie dla turystów zostało ono ujęte w okrągłą cembrowinę, z dopływem i odpływem wody, a jego otoczenie pokryto brukiem i ustawiono ławeczki. W 1968 roku wybudowano tu dodatkowo murek z kolorowymi herbami 26 ważniejszych miast, przez które Łaba przepływa na swej drodze do Morza Północnego. Prawdziwe źródło znajduje się nieco wyżej, ok. 300 m na zachód na terenie Labskiej louki, jednak ze względu na ochronę przyrody nie można tam wchodzić.

JSN Shine is designed by JoomlaShine.com | powered by JSN Sun Framework