banerNutwNew

2009.04.28 Z ogromną satysfakcją informujemy , że zakończyliśmy realizację projektu pt. „Seniorzy dzieciom”. Projekt dofinansowano ze środków konkursu „Seniorzy w akcji” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”. Konkurs został uruchomiony,

aby wykorzystać ogromny potencjał czasu wolnego, wiedzy i życiowego doświadczenia, jakim dysponują osoby starsze. Dotacje ze środków konkursu są przyznawane na realizację inicjatyw, które angażują osoby starsze do działania na rzecz otoczenia, promują współpracę międzypokoleniową i wolontariat osób starszych. W 2008 roku na konkurs wpłynęło 506 wniosków. Komisja złożona z niezależnych ekspertów wybrała 30 projektów, wśród których na 5 pozycji znalazł się projekt „Seniorzy dzieciom” Nowosolskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Całkowity koszt projektu „Seniorzy dzieciom” to kwota 22 640,00 zł. Dotacja na realizację projektu wynosiła 16 930,00 zł, a reszta 5 710,00 złto wkład własny słuchaczy w ramach wolontariatu na rzecz dzieci ze 3 świetlic. Animatorką (liderką) projektu była słuchaczka NUTW pani mgr inż. Danuta Miczulska, która w ramach wolontariatu, prze okres trwania projektu od września 2008r do kwietnia 2009r, była koordynatorką, a także czynną realizatorką niektórych warsztatów z projektu. W pomysłach i realizacji programu była dzielnie wspierana przez mgr Halinę Pawłowską.

Celem działań w ramach projektu był udział około 30 słuchaczy NUTW w warsztatach prowadzonych dla ponad 50 dzieci ze świetlic: socjoteraupetycznych przy Szkole Podstawowej Nr 8, „Smerfetki” przy CARITAS, Stowarzyszenia Dzieci Niepełnosprawnych „TACY SAMI”.

W czasie realizacji projektu słuchacze NUTW pod kierunkiem prowadzących warsztaty tematyczne: Danuty Miczulskiej, Haliny Pawłowskiej, Ludmiły Rudziakowicz, Jadwigi Barańczak, Krystyny Herzog, Grażyny Osypińskiej i Stanisława Święcickiego przeprowadzili 47 warsztatów z zakresu:

poznania się – dlaczego chcemy się uczyć, co lubimy,” – „Jaki jesteś Solan młody?”
asertywnych zachowań, nabycia umiejętności odmowy – „Kiedy młody Solan powinien powiedzieć NIE”
odkrywania swoich korzeni na podstawie rodzinnej tradycji, pochodzenia – przekazu słownego, – przygotowanie pracy –”Skąd się tu wzięli dziadkowie młodego Solana”
czytania bajek, przygotowania na tej podstawie inscenizacji – „Świat bajkowy młodego Solana”
odkrywania umiejętności plastycznych – „Świat plastyczny młodego Solana”
nabywania umiejętności kulinarnych, estetyki nakrywania do stołu, „savoir vivre” – „Młody Solan jest kucharzem”,
poznania swoich okolic pieszo i na rowerze – „Gdzie mieszka młody Solan”
przygotowania albumu, prezentacji multimedialnej tematycznie związaną z treścią projektu –”Młody Solan - dokumentalista”.

Projekt zakończył się wycieczką edukacyjno – integracyjną dla dzieci 3 świetlic do miejscowości Szyba, gdzie właściciel dworku Pan Wojciech Jachimowicz w sali muzealnej instrumentów muzycznych, zaprezentował ich brzmienie i przedstawił historię powstania.
Efektem projektu była nie tylko edukacja i zabawa, ale również integracja dwóch pokoleń i środowiska w Nowej Soli. Słuchacze NUTW poprzez warsztaty o różnej tematyce wykreowali pozytywną postać młodego Solana, czyli młodego mieszkańca Nowej Soli. Realizując projekt „Seniorzy dzieciom” stworzyliśmy przestrzeń dla aktywności osób starszych. Pokazaliśmy, że nasi seniorzy są aktywnymi członkami społeczności lokalnej, którzy wykorzystują swój wolny czas, wiedzę i bogate doświadczenie życiowe i zawodowe w działaniach na rzecz innych, a także inicjują ciekawe przedsięwzięcia w swoim miejscu zamieszkania i pomagają w rozwiązywaniu lokalnych problemów społecznych.

Całość projektu została podsumowana na spotkaniu w dniu 28 kwietnia 2009 w stołówce Szkoły Podstawowej nr 8, na którym głównymi uczestnikami były dzieci biorące udział w projekcie, a także wolontariusze prowadzący zajęcia. Wszystkie dzieci otrzymały cenne nagrody, a wolontariusze pamiątkowe dyplomy. Honorowymi gośćmi na podsumowaniu byli Sekretarz Miasta Krzysztof Marciniec i radna UM Łucja Wojewódzka.

JSN Shine is designed by JoomlaShine.com | powered by JSN Sun Framework