banerNutwNew

2011.05.20  20 maja 50 osobowa grupa naszych studentów pod kierunkiem mgr Urszuli Wardęgi odbyła całodniową wycieczkę autokarową do Rogalina i Kórnika. Wycieczkę z dużym zaangażowaniem zorganizowała mgr Danuta Miczulska realizując projekt p.n. „Rekreacja to powrót do zdrowia” wspierany

przez Gminę Nowa Sól – Miasto, którego jest autorką i koordynatorką. Była to wspaniała przygoda, szczególnie dla ludzi , którzy byli tam pierwszy raz. Zwiedzanie w Rogalinie  rozpoczęliśmy z przewodnikiem od Pałacu Raczyńskich (siedziba Muzeum) otoczonego ogrodem francuskim - rozległym i cennym przyrodniczo parkiem. Dęby rogalińskie położone na terenie Rogalińskiego Parku Krajobrazowego to największe w Europie skupisko pomnikowych dębów. Najstarszy dąb „ Rus” ma ponad 9 m. obwodu a towarzyszące mu dęby „ Lech” i „ Czech” też mają stosowne wymiary. Zwiedziliśmy także powozownię z pięknymi karetami oraz galerię obrazów gdzie na  pierwszym planie wabił wzrok potężny obraz pędzla Jana Matejko. Z Rogalina przejechaliśmy do Kórnika a tam nasze zwiedzanie rozpoczęliśmy również w towarzystwie miejscowego przewodnika od neogotyckiego zamku Działyńskich i Zamoyskich.
Turystów przyciąga tu przede wszystkim piękny zespół pałacowo - parkowy oraz ciekawe arboretum z bogatą i niecodzienną roślinnością. Rośnie w nim ok. 3000 gatunków drzew i krzewów z całego świata, tworzących Arboretum Kórnickie - największy tego typu obiekt w Polsce.
Długo by jeszcze można opisywać szczegóły tej wycieczki ale proponuję zamiast opisu obejrzeć zamieszczone fotki, które pokazują szczegółowo opisane wspaniałości.
tekst i zdjęcia: B. Lemiesz

JSN Shine is designed by JoomlaShine.com | powered by JSN Sun Framework