banerNutwNew

Co prawda w dn. 4.03.2024 nie uczestniczyliśmy w jarmarku, ale grupą Turystyki Pieszej pod tą nazwą ruszyliśmy na spacer do lasu.

Kaziuki – święto tradycyjnej sztuki ludowej
Kaziuki wileńskie, święto patrona Litwy – św. Kazimierza, jest największym i najbardziej oczekiwanym wydarzeniem w Wilnie, z ponad 400-letnią tradycją. Do dziś jarmark kaziukowy jest wizytówką sztuki ludowej krainy nad Wilią. Rzemieślnicy oraz mistrzowie ludowi z Wilna i

pobliskich okolic zwozili na jarmark wyroby ceramiczne, kute, tkane, plecione oraz rozmaite przysmaki. Sztandarowym produktem oferowanym na Kaziukach były obwarzanki smorgońskie, które kiedyś „reklamowano” okrzykami: „Obarzanki sprzedają, dziurki darmo dają”. Tradycja ich wypieku sięgała końca XIX wieku, a receptura była pilnie strzeżona przez mieszkańców Smorgoni. Przekazywano ją z pokolenia na pokolenie. Z jarmarku nie można było też wyjść bez kaziukowego serca, piernika, na którym umieszczano napisy z imieniem ukochanej lub wyznaniem uczucia miłości. Królowymi jarmarku były palmy, prawdziwy symbol wileńskiej tradycji ludowej. Każda inna, jedyna w swoim rodzaju. Przygotowywano je niemal przez cały rok. Najpierw trzeba było nazbierać ziół i kwiatów na polach, a następnie je wysuszyć. Wymagało to dużej pracy i cierpliwości, ale za to efekt był niezwykle imponujący.

JSN Shine is designed by JoomlaShine.com | powered by JSN Sun Framework