banerNutwNew

Są takie miejsca w Wielkopolsce, które trzeba odwiedzić. Nie tylko dla krajobrazu, piękna architektury ale dla historii i jej bohaterów. Warto poznać magię przeszłości i urok teraźniejszości tych ziem. Mamy ciągły niedosyt wspólnych wojaży i tak 17 czerwca pojechaliśmy w tamte strony. Nasza przewodniczka, pani Maria w sposób profesjonalny przekazała nam wiedzę o „pomnikach historii tamtego regionu”.

{phocagallery view=category|categoryid=594|limitstart=1|limitcount=3}

 

Osieczna i jego okolica to teren wzgórz morenowych, gdzie zatrzymało się czoło lądolodu a następnie rozpoczął się proces jego cofania.

Lubiń- około 1070 roku przybyli tutaj Benedyktyni i zaczęli wznosić romański kościół, który nigdy nie został dokończony. Z opactwem lubińskim był związany pierwszy polski kronikarz Gall Anonim. Tutaj gościł również Adam Mickiewicz. W XV i XVI wieku nowy kościół i klasztor zmieniły swój wygląd. Surową budowlę romańską zastąpiła strzelista świątynia gotycka. W XVIII wieku, w trakcie generalnej przebudowy ujednolicono całe wnętrze kościoła nadając mu wystrój barokowy. W prezbiterium umieszczono obraz Narodzenia Matki Bożej- to unikat! Obecnie świątynia ta podobnie jak kościół parafialny p.w.św. Leonarda z XII i XIII wieku łączy style: romański, gotycki i barokowy. W drodze do Soplicowa minęliśmy wieś, skąd pochodził mąż Heleny Modrzejewskiej- Karol Chłapowski.

W Kopaszewie zwiedziliśmy pałac, który przed wojną należał do rodziny Chłapowskich. Obecnie znajdują się tu izby pamięci: Adama Mickiewicza, Heleny Modrzejewskiej i rodziny Chłapowskich. Helena Modrzejewska, wielka aktorka, największa polska tragiczka o światowej sławie, zmarła w 1909r. w Newport Beach, w Kalifornii. Jan Koźmian, właściciel Kopaszewa, po samobójczej śmierci żony-Zofii z Chłapowskich ufundował w 1794r. kaplicę p.w. NMP z drogą krzyżową, liczącą 20km. W Kopaszewie znajduje się najdłuższa w Europie, bo licząca 350m, aleja platanowa, prowadząca do dawnego folwarku.

W latach 1831-1832 przebywał w Wielkopolsce Adam Mickiewicz. Podróżował on tylko z carskim paszportem pod pseudonimem Műhl oraz Niegolewski. Mickiewicz przyjechał z Rzymu i w czasie tego pobytu czerpał wzory do pisanego później w Paryżu „Pana Tadeusza”.

Skansen filmowy Soplicowo powstał na podstawie scenografii Allana Starskiego(laureat Oskara za scenografię do filmu „Lista Schindlera”) na potrzeby ekranizacji „Pana Tadeusza” w reżyserii Andrzeja Wajdy. „Pan Tadeusz- czyli ostatni zajazd na Litwie” to historia szlachecka z 1811 i 1812r.,pisana wierszem i zawarta w 12 księgach. Tytułowy bohater-Tadeusz Soplica, otrzymał to imię na cześć Tadeusza Kościuszki.

Witając nas właściciel Soplicowa, staropolskim obyczajem poczęstował nas miodem pitnym a Basia recytowała część I księgi „Pana Tadeusza”. Po sutym obiedzie i serii zdjęć (dostatek i gościnność to przecież cechy dworku szlacheckiego) wyruszyliśmy w powrotną drogę.

Zrobiliśmy przystanek w historycznym Gostyniu. Perłą architektoniczną tutaj jest Bazylika Mniejsza na Świętej Górze. Ta fara to zabytek z XV wieku. Rozbudowana w czasach późniejszych posiada barokowe wnętrze a na zewnątrz gotyk. Została ona zbudowana na wzór bazyliki Santa Maria della Salute w Wenecji. Obecnie znajduje się pod opieką księży Filipinów. Należy również wspomnieć o najstarszym zabytku z XIII wieku- kościele p.w. św. Małgorzaty i o kaplicy św. Anny z 1531r.

W Gostyniu zostala pochowana pierwsza polka, rekordzistka świata w szybownictwie- Wanda Modlibowska. Otrzymała ona dyplom Srebrnej Odznaki Szybowcowej FAJ.

W prywatnym muzeum aut mogliśmy podziwiać 100-letnie samochody,np. angielski, sportowy MGTA 1937, niemiecki BMW 315/1sport, polski Studebaker Dictator Six 1928, włoski Maserati 3500GTT 1963 i inne. Warto wiedzieć, że w Gostyniu oddano do użytku największy w Polsce silos cukrowniczy, który może pomieścić 80 tys. ton cukru.

Pełni niezapomnianych wrażeń wróciliśmy do Nowej Soli i czekamy na kolejne wycieczki w przyszłym roku akademickim.

Krystyna Łomonowicz

zdjęcia: Zenon Siebert, Bronek Lemiesz

JSN Shine is designed by JoomlaShine.com | powered by JSN Sun Framework