Wycieczka do Wrocławia
Jak zwykle ciekawi świata pojechaliśmy w dn. 21.03.2015r. tym razem do Wrocławia. Podziwialiśmy pierwsze w Polsce i jedyne na świecie Afrykanarium, poświęcone faunie afrykańskiej a otwarte w październiku 2014r. Największą atrakcją zbiornika reprezentującego faunę Kanału Mozambickiego jest 18-metrowy, przeźroczysty tunel z akrylu, który umożliwia podziwianie rekinów i płaszczek zaledwie kilkanaście centymetrów nad naszymi głowami.{phocagallery view=category|categoryid=676|limitstart=1|limitcount=3}
Zwiedzanie zaczęliśmy od wybrzeży Morza Śródziemnego, gdzie żyją bajecznie kolorowe ryby raf koralowych. Następnie przeszliśmy do Afryki Wschodniej by zobaczyć podwodne życie w wodach Nilu i jezior Wielkiego Rowu Afrykańskiego a także podziemnych gryzoni.
Z tunelu wyszliśmy schodami na powierzchnie, gdzie czekały na nas niezwykle zwierzęta lądowe i wodospady. Następnie przeszliśmy na Wybrzeże Szkieletów, gdzie podziwialiśmy pingwiny przylądkowe ( jest ich tutaj 55 sztuk) oraz kotiki afrykańskie. Duże wrażenie zrobiły na nas ogromne szyby, które umożliwiają obserwacje dzikich harców tych przesympatycznych i towarzyskich zwierząt. Wreszcie zanurzyliśmy się w dżungli na terenie Kongo, gdzie temperatura nie spada poniżej 25 stopni a wilgotność sięga 100%. W otoczeniu egzotycznych roślin żyją tu skrajnie różne gatunki zwierząt: krokodyle i łagodne manaty. Te, ważące ponad pół tony roślinożerne ssaki nazywane są również syrenami. Morski żółw jest bardzo ciekawskim gadem. Uwielbia podgryzać koralowce oraz płetwonurków myjących szyby. Afrykarium to mozaika ekosystemów i wspaniała lekcja poglądowa dla wszystkich bez względu na wiek. Afrykę znamy tylko z filmów i książek, a teraz możemy niemal jej dotknąć.
Opera Richarda Straussa „Kawaler Srebrnej Róży” była wieczorną atrakcją naszej wycieczki. Richard Strauss (1864-1949)- niemiecki kompozytor muzyki późnego romantyzmu, już w wieku 25 lat objął stanowisko kapelmistrza na dworze w Weimarze. Wykonał wtedy swój poemat symfoniczny „Don Juan”, co dało mu pozycję jednego z najwybitniejszych ówczesnych, niemieckich kompozytorów. Przed ukończeniem 40-go roku życia otrzymał tytuł doktora honoris causa słynnego uniwersytetu w Heidelbergu. Dalsze lata jego życia to pasmo sukcesów a w 1924r. cały muzyczny świat uczcił jego 60-te urodziny serią koncertów. Richard Strauss zmarł 8 września 1949r. w Garnish-Partenkirchen.
Cudowną cechą „Kawalera Srebrnej Róży” jest wszechobecny rytm walca, dodający dziełu gracji, poezji i ironii. Uwagę słuchacza pochłania barwna, oddająca koronkową intrygę wartka akcja a mistrzowska orkiestra dodaje jej gracji, elegancji i dowcipu, które trwają do ostatniej stronicy partytury.
„ Muzyka jest nieskończenie czuła i powiąże wszystko. Ona zna tylko jeden cel: pozwolić życiu szeroko i w zgodzie się rozpłynąć- wszystkim duszom ku radości”
-tłumaczenie Michała Bristigera
Napisała: Krystyna Łomonowicz; zdjęcia: Zenon Siebert