banerNutwNew

Na początku września postanowiliśmy zwiedzić północno-wschodnią część Polski. W drodze do Augustowa (miejsca naszego stałego zakwaterowania) zatrzymaliśmy się w Warszawie, którą zwiedziliśmy z przewodnikiem. Byliśmy oczywiście w Zamku Królewskim.

 

Augustów (wbrew powszechnej opinii nie leży na Mazurach) otrzymał prawa miejskie od króla Zygmunta Augusta w 1557r. Liczy około 30 tysięcy mieszkańców, otoczony jest jeziorami i rozległą Puszczą Augustowską, nad rzeką Nettą, na terenie „Zielonych Płuc Polski”. Augustów posiada status uzdrowiska, znajdują się tutaj bogate złoża borowiny, pomocne w schorzeniach reumatologicznych. Zabytki Augustowa to: Kanał Augustowski z I połowy XIX wieku, budynek Starej Poczty (obecnie Szkoła Muzyczna I stopnia), Bazylika Mniejsza, Rynek Zygmunta Augusta, gdzie w jednej z kamienic mieszkał Napoleon Bonaparte i inne. Augustów zajmuje II miejsce w świecie(po USA) i I w Europie w budowie luksusowych jachtów i łodzi. Osoby związane z tym miastem to: papież Jan Paweł II (płynęliśmy jego szlakiem), prezydent Ignacy Mościcki, piosenkarze Janusz Laskowski i Maria Koterbska i inni.

Ciekawostki:

Corocznie odbywają się tutaj Mistrzostwa Polski w „Pływaniu Na Byle Czym”.

Suchowola (miasto w województwie podlaskim) uznawana jest za geometryczny środek Europy.

Wiżajny (Podlasie) z powodu niskich temperatur nazywane jest „Biegunem Zimna”.

Byliśmy w Trokach (województwo wileńskie), gdzie znajduje się średniowieczny, ceglany zamek- rezydencja Wielkiego Księcia Witolda. W tym miejscu gościł także wielokrotnie Władysław Jagiełło.

Zwiedziliśmy także stolicę Litwy-Wilno. Jest to miasto ponad 40-tu kościołów rzymsko-katolickich, najważniejsze to:

 Ostra Brama, gdzie od strony Starego Miasta, w bramie znajduje się kaplica ze słynnym, cudownym obrazem MB Ostrobramskiej.

Kościół św. Piotra i Pawła, gdzie znajdują się białe sztukaterie, ponad 2 tys. rzeźb figuralnych.

Unikalna także jest Cerkiew św. Ducha, gdzie znajdują się relikwie prawosławnych świętych męczenników: Jana, Eustachego i Antoniego.

Katedra św. Stanisława, gdzie w Kaplicy Królewskiej, w 1547r. miał miejsce potajemny ślub Zygmunta Augusta i Barbary Radziwiłłówny.

Na Uniwersytecie Wileńskim studiowali między innymi: Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki i Czesław Miłosz. Byliśmy na cmentarzu na Rossie, gdzie znajdują się groby Wielkich Polaków: legionistów i matki  Józefa Piłsudzkiego  z Jego sercem. Zaliczyliśmy wycieczkę Tatarskim Szlakiem, widzieliśmy Mizar- największy, istniejący od trzech wieków w Polsce cmentarz muzułmański. W Supraśli byliśmy w Muzeum Ikon. Nie ominęliśmy Świętej Lipki, gdzie w Sanktuarium Maryjnym odbyła się prezentacja organów. Byliśmy w Suwałkach- mieście założonym w XVII wieku przez zakon Kamedułów Wigierskich. W tym mieście urodzili się: Maria Konopnicka, Andrzej Wajda oraz Alexandra (druga żona Józefa Piłsudskiego). W samym sercu Mazur znajdują się porośnięte lasem ruiny kwatery głównej Hitlera, dokąd udaliśmy się z przewodniczką. Tutaj miał miejsce nieudany zamach na Wodza i Kanclerza Rzeszy. Warto było przejechać 3 tysiące kilometrów, żeby zobaczyć tak ciekawe tereny i przypomnieć sobie ich historię. Czasami każdy z nas miał chwile głębokiej zadumy.

Tekst: Krystyna Łomonowicz

Zdjęcia: Danuta Miczulska

JSN Shine is designed by JoomlaShine.com | powered by JSN Sun Framework