Wycieczka do Broniszowa
W piękne, słoneczne, poniedziałkowe przedpołudnie liczna grupa naszych studentów wybrała się na wycieczkę w ramach zajęć w terenie (wyjątkowo samochodami), kontynuując poznawanie naszej małej ojczyzny. Tym razem obiektem naszego zainteresowania był dwór w Broniszowie, przekształcony z zamku obronnego w dwór mieszkalny.
Trasa prowadziła przez Lubieszów, Studzieniec, Mirocin, Wichów, Broniszów oraz Kożuchów. Nie będę opisywać historii zwiedzanych obiektów a co zwiedzaliśmy to zobaczycie na zdjęciach.
. Tereny pięknie położone wśród Wzgórz Dalkowskich o starych drzewostanach i pomnikach przyrody, pełne zabytków: kościółków, dworów, karczm i innych zabytkowych budowli oraz parków i stawów zakładanych kilkaset lat temu. Wszystko tu tchnie przeszłością jakby czas stanął w miejscu. Wystarczy oddalić się od asfaltowej drogi i już możemy znaleźć nie tylko ciszę ale może ślady pobytu ludzi, którzy tu mieszkali 900 lat p.n.e.
Tak, tak, na terenie Broniszowa znaleziono jamy ceramiczne z epoki brązu, ślady z epoki żelaza oraz ślady kultury Łużyckiej (w tekście wykorzystałam dane z folderu " Broniszów", wydanego z inicjatywy W. i J. Stasińskich w 1999r. a opartego na opracowaniu S. Kowalskiego " Zabytki woj. zielonogórskiego" LTN 1987r.). Pierwotnie, prawdopodobnie, były w Broniszowie dwa zamki rycerskie. Zamkiem władał Bronisław, comes Bytomia Odrzańskiego. Jeszcze kilka zdań o zdjęciach. Zdjęcia przedstawiają w kolejności: wieżę radiowo – telewizyjną w Wichowie oraz kościółek w Przylaskach, dwór w Broniszowie (przewodnik mieszka tam już 30 lat starając się bez skutku zainteresować władze popadającym w ruinę dworem). Temperatura w niektórych salach wynosiła kilka stopni poniżej zera. Na fotografiach są też ocalałe fragmenty rzeźb oraz grożące w każdej chwili zawaleniem stropy. Najpiękniejszy był wewnętrzny, malutki dziedziniec z murami porośniętymi bluszczem i rudym kotem przyglądającym się nam ciekawie z okna na piętrze.
Wszystkim, którzy interesują się przeszłością tych terenów oraz podziwiają tutejszą przyrodę polecam przewodnik: "Wycieczki rowerowe po Nowej Soli i okolicy" Stanisława Józwy. Jeżeli ktoś chce zwiedzić dwór i inne zabytki w Broniszowie może umówić się z przewodnikiem( tel. 683881864).
Zdjęcia: B. Lemiesz; Z. Siebert; Ł. Turkiewicz
tekst: Ł. Turkiewicz
{phocagallery view=category|categoryid=203|limitstart=1|limitcount=3}